Czy Twoim zdaniem treść projektu jest zgodna z delegacją ustawową?
  • tak (Odpowiedź)
  • nie
  • nie dotyczy
Czy Twoim zdaniem opiniowany projekt jest zgodny z innymi aktami prawnymi?
  • tak (Odpowiedź)
  • nie
  • nie wiem
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt rozwiązuje problem którego dotyczy?
  • tak
  • nie
  • częściowo (Odpowiedź)
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt wpływa na prowadzenie Twojej działalności gospodarczej?
  • tak (Odpowiedź)
  • nie
Krótkie uzasadnienie
  • Odpowiedź:

    zmienia sposób sprawozdawania
Czy Twoim zdaniem przedstawiony projekt nakłada na Ciebie dodatkowe obowiązki?
  • tak (Odpowiedź)
  • nie
Inne uwagi do projektu
  • Odpowiedź:

    Zakres danych przekazywanych do SIM jest nadmiarowy. Komplikacja systemu kodów powoduje, że jakość danych będzie niska gdyż nie ma jednoznacznych interpretacji co do kodowania. W ramach realizacji umowy z NFZ każdy świadczeniodawca ma wymienione usługi w umowie, które rejestruje i sprawozdaje – te usługi powinny mieć z góry ustalone kody i zakres informacji przekazywanej o zdarzeniu nie powinien ich obejmować skoro są określone z góry. W związku z powyższym należy usunąć w par. 2 pkt 3) a).
Uwagi do konkretnych zapisów
  • Odpowiedź:

    W par. 2 pkt 3) i) należy wyraźnie zaznaczyć, że nie dotyczy to świadczeń POZ. W par. 3 ust. 3 brak informacji kod której gminy należy przekazać do SIM – adres udzielania świadczenia (zbędny skoro znany zgodnie z lokalizacją pacjenta) czy adres zameldowania pacjenta (kto ma go weryfikować?) czy adres zamieszkania (adres deklarowany przez pacjenta i może się zmieniać) czy inny adres? Tak nieprecyzyjna dana nie powinna być sprawozdawana ponieważ nic z niej nie wynika kiedy nie jest wiarygodna. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nie jest realizowana przez podstawową opiekę zdrowotną dlatego w paragrafie 5 ust. 1 należy usunąć słowa „podstawowej opieki zdrowotnej” pozostawiając „Usługodawca udzielający świadczeń zdrowotnych w zakresie nocnej i świątecznej …”. W par. 6 ust. 1 należy dodać że w przypadku braku możliwości zamieszczenia w tym terminie robi to w pierwszym możliwym terminie. W przypadku awarii systemu lub wystąpienia błędu w piątek nie ma uzasadnienia dla angażowania sił i środków w sobotę aby dopełnić przekazania danych do SIM. W par. 7 ust. 2 należy określić częstotliwość z jaką może ulegać zmianie format komunikatów elektronicznych oraz okres vacatio legis jakie musi występować ze względów technologicznych. Każda zmiana formatu to konieczność dostosowania dziesiątek systemów obsługujących podmioty a potem ich implementacja w dziesiątkach tysięcy miejsc udzielania świadczeń. Takie zmiany powinny być poprzedzone okresem testowym a to wymaga czasu więc należy dookreślić, że zmiany są ogłaszane minimum 90 dni przed wejściem w życie. W par. 8 termin 8 stycznia 2021 jest nierealny. Nie zakończyliśmy jeszcze wdrożenia e-recept, e-zleceń na wyroby medyczne, e-skierowań i wymiany EDM. Z góry należy przewidzieć, że ten termin jest nierealny lub inne terminy odłożyć a zająć się wdrażaniem komunikacji z SIM. Dostawcy oprogramowania dla podmiotów leczniczych nie są w stanie w tym tempie przygotowywać rozwiązań informatycznych o odpowiedniej jakości, przyjazności dla użytkownika i pełnej funkcjonalności. Rozwiązania IT powinny wspierać pracę personelu medycznego a nie wytwarzać poczucie obawy o przyszłość
Twoje propozycje zmian w opiniowanym projekcie wraz z uzasadnieniem
  • Odpowiedź:

    Ograniczanie się tylko do rozpoznania głównego oraz trzech lub pięciu współistniejących (par. 2 pkt 3) e), g) i h)) powoduje, że w przypadku pacjentów z wielochorobowością, których jest dość duży odsetek w POZ, uznamy za „mniej chorych” niż w rzeczywistości są. Jeśli dane o ich chorobach nie są potrzebne w NFZ to całkiem zrezygnujmy z ich podawania zamiast zmuszać lekarza do wybrania głównej przyczyny plus 3 lub 5 (w przypadku hospitalizacji), które trafią do NFZ. W sytuacji kiedy zgłasza się otyły pacjent np. z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, migotaniem przedsionków, niewydolnością serca, jaskrą, astmą oskrzelową i dną moczanową, które choroby są tymi, które należy sprawozdać? Jeżeli w NFZ potrzebne są/będą tylko informacje o wybranych chorobach to należy ten mechanizm wybierających zaimplementować po stronie systemu centralnego.

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy